Blog

New Varsity Cross Country Coach Introduced

Coach Janelle Branch comes to Westminster as a first year head Cross Country coach for the 2018 season. Hailing from Michigan, her athletic resume includes seven All-American awards while running Cross Country and Track and Field for Cornerstone University and competing in four USA Track and Field Championships, placing as high as eighth in 2012. As a coach, she has served two seasons as an assistant for high schools in Michigan and China specializing in developing distance and mid-distance athletes.

Branch is currently completing her time in the US Navy where she was stationed in Japan onboard the Aircraft Carrier USS Ronald Reagan. She will be moving to Augusta this summer where she and her husband (also active duty Navy) recently purchased their first home.

Coach Branch recently stated, “I am excited to see what God has in store for this season. I was drawn to Westminster because of the Christ-centered approach to all aspects of student development, including athletics. I am looking forward to connecting with students, parents, and other coaches to continue the strong legacy of Westminster Cross Country.”

We are looking forward to welcoming Coach Branch to the Westminster family this July and to another fun cross country season.  Go Wildcats!


MS/US Summer Reading and Assignments

Dear Parents and Students,

The following are the required summer readings and assignments for grades 6-12.  If you do not see work assignments posted here for a specific course, there are none required.

Upper School Summer Assignments

Summer Reading Grades 6-12


High Honor and Honor Roll for Spring 2018

At the end of each semester, students with all A’s and B’s (unweighted course averages) receive recognition on the Honor Roll; students with all A’s receive recognition on the High Honor Roll.

Congratulations to the following students in the Middle and Upper School who have received recognition for their work in the spring 2018 semester.

  • Grade 6: Ryan Almodovar, Eli Andrews, Rachel Ball, Cable Best, Henry Campbell, Hannah Case, Caleb Franks, Cassie Joiner, James Kassner, Rader Ketterman, Abigail Knight, Adam Lippe, Vee Merry, Riley Roach, Logan Scott     

    Grade 7: Tyler Abercrombie, Creed Barrett, Eli Daniel, Catherine Farr, Kate Fruitticher, Allen Grinalds, Molly Hanna, Christopher Hernandez, Brooks Johnson, Dylan Pryor, Brandon Stone, Abby Wells

    Grade 8: Abby Almodovar, Ashley Ball, Natalie Benson, Brooke Best, Katelyn Dawkins, Rachel Goodell, Sophia Hammarlund, Madison Huss, Brad Joiner, Harrison Rucker, Eli Scott

    Grade 9: Jonathan Apostol, Mary Grace Apostol, Hannah Daniel, Maya Davis, Kayla Kucela, Mary Rushton Massey, Sydney Roseman, Elizabeth Rucker, Luke Wells, Sam Williamson

    Grade 10: Heather Cranford, Grant Fuller, Abigail Griner, Grace Pridemore

    Grade 11: Maggi Benson, Sydney Buchanan, Caroline Campbell, Duncan Crowder, Thomas Drake, Sarah Margaret Farr, Avelina Lee, Tess Newton, Riley O’Rourke, Bronson Tharpe, John Wei, Luke Yarid, Candice Ye, Mike Zhao

    Grade 12: Perry Barinowski, Mary Cain, Ashley Davis, Kylie Duckworth, Katie Bell Fulcher, Anne Elise Garrison, Larkin Ison, Caroline Paulk, Charis Puckett, Brandon Shiley, Caroline Vickery, Mary Claire Williford, Lisa Xia, Susan Yan

  • Grade 6: Cecilia Aitken, Josh Buchanan, Abbie Eckenrode, Sasha Hammarlund, Brock Hasten, Carter Hill, Rowe Ingram, Audrey Millar, Alex Nunziato, Mikkel Palmer, Jack Perry, Susanna Rhodes, Mack Whitcomb   

    Grade 7:  Colson Brown, Myles Davis, Emily Farr, Thomas Goley, Kenley Hanna, Colby Hawes, Jack MasseyDavid McLeod, Leah McReynolds, Andrew Millar, Chapman Murphey, Samantha Owen, Jack West, Bethany Williams, Ana Winters   

    Grade 8: Christopher Booker, Davis Brooks, Jenna Buchanan, Sidney Fitzgerald, Madeleine Freace, Wellsley Fuller, Logan Gamlin, Mary Caroline Garrison, Jacob Hanna, Lily Hartenburg,  Chelsey Hawkins, Lillian Hornsby, Taylor Ingraham, Paul Kassner, Connor Lutz, Anna Owen, Claire Peacock, Ella Perry, Anna Claire Pruett, Joseph Puetz II, Ryan Shiley, Jack Tabb, Robert Voegtlen, Henry Waller              

    Grade 9: Julia Andrews, McKayla Ayettey, Kaleigh Bakeman, Talley Campbell, William Campbell, Ruth Ann Case, Cara Chiswell, Claire Crowder, Ashleigh Currier, Sam Drake, Bennett Duckworth, Taylor Hawes, Colt Ingram, Allison Joiner, John David Kassner, Jina Lee, Reagan Lutz, Thomas Paulk, Stephen Reams, Chloe Reynolds, Caroline Weaver, Jack Williford

    Grade 10: Jack Baker, Christina Brown, Sam Carter, Isaac Chang, Chase Chiswell, Erin Colley, Nanette Colon-Rios, Eden Dyer, Eliza Epps, Micah Franklin, Callie Franks, Tristan Gloystein, Jacob Heaton, Annalise Ikeler, Michelle Iwama, Nicholas Kershner, Caroline Kilchenstein, Caleb Lindman, Kate Lynch, Keller Pantsari, Thomas Saul, Dodie Shaw, Logan Smith, Nan Woodward, Emily Wu, Frank Yu, Marisol Zayas

    Grade 11: David Almond, Cole Bakeman, Lee Baker, Madeleine Baker, Cassi Cleveland, Ashlyn Dawkins, Wels Donaldson, Kristen Hale, Collin Landrum, Jonathan Lutz, Anders McCallie, John Mulliken, Savannah Peebles, Olivia Wahl, Kiersten Ward, Kiki Zhou

    Grade 12: Heston Caride, Alyssa Carrad, Auvia Carter, Lizzy Cave, Ken Chen, Wendy Cheng, Bailey Edmonds, Blase Emerson, Abigayle Kelley, Jewitt Kitchens, Ellie Lynch, Luke McCartney, Daniel Newton, Gini Blake Nichols, Ben Oldham, Aubrey Reynolds, Brandon Smith, Lauren Spencer, Emmaline Waller, Matt Zhang


Back-to-School | First Day is Aug. 8

The first day of school is August 8.  As details unfold, we will post information on our back-to-school page at wsa.net/backtoschool.

August Event Time
7 New Student Orientation (Times TBA)
•   New students in Grades 1-5 w/parents
•  All of Grade 6, New students in Grades 7 & 8 w/parents
•  Grades 9-12, New students  w/parents
8 First Day of School (early dismissal TBA)
8  Meet Your Teacher for grades PK3, PK4, TK and K
9 After-School Care Begins (Grades 1-5)
10 After School Care Begins (PK3, PK4, TK, K)
10 Opening Convocation: Parents are invited to attend in Lower School Gym 8:50 – 9:20 am
14 US Parent Night | Knox Hall 6:30 pm
16 LS Parent Night | LS Gym 6:30 pm
21 MS Parent Night | Knox Hall 6:30 pm
24  Wildcat Connection (followed by football game at 7:30 p) 6 pm

*LS-Lower School; MS-Middle School; US-Upper School


Emotions fly high at 35th Commencement Ceremony

Forty-nine students donned caps and gowns and received their diplomas at the  Westminster Schools of Augusta 35th Commencement Ceremony on  a rainy morning on Friday, May 25. Blue caps flew in the air, tears rolled down cheeks, and laughs were shared as seniors graduated at Warren Baptist Church.

Commencement speaker, Dr. Bill Pearson, urged seniors to be unstoppable in Jesus’ name and encouraged them to ask the question, “How will the world be changed because you are in it?”

Kylie Duckworth, class of 2018 salutatorian applauded her classmates about their abundance of character and passion and great amount of diversity in talent and ability. She also encouraged them to look to the future and the “firsts” to come  instead of looking at all of the “lasts” such as last advisory,  last football game were they don’t have to pay to get in, last time parking in student spots, or the last time we, as in Class of 2018, will be a “we.”

Sometimes it can feel like today is the last day that we’ll be, well, a

‘we’. But that is not the case. This will always be the Class of 2018. No amount of geographical distance will change the bond that is formed by walking across this stage together, armed with a cap and a gown and a passion for achieving greatness. This is not the end. As the great poet Catullus so masterfully put it, “Now the anxious mind is wild to travel,/ Now the happy feet come alive with zeal,/ O dear band of comrades, fare you well,/ who set off together from our far-off home,/ But different roads lead back in different directions.” This is not the end, in fact, this is where it begins. Your road starts now. You only need to take a step.”

Caroline Vickery, Class of 2018 valedictorian, inspired her fellow seniors with her speech about gratitude and to continue to be “the good class.”

“Let us continue to live like “the good class”…let us continually hold dear our Biblical principles and core values that we have grown to embrace…Let us continue to carry ourselves with a higher cadence rather than give way to the worldly influences that surround us. Let your new classmates notice something special about you, and let us strive to be unashamed to live and glorify God in such a manner.

Galatians 5:13-14 says, ‘You, my brothers and sisters, were called to be free. But do not use your freedom to indulge the flesh; rather, serve one another humbly in love. For the entire law is fulfilled in keeping this one command: ‘Love your neighbor as yourself.’” Graduates, we are about to receive freedom; we will be on our own, at liberty to decide how we want to live. I urge you to follow Paul’s command here: do not abuse your newfound freedom to conduct yourself in a degrading manner, but rather, follow Jesus and abide by the standards that have been instilled in us by our parents, teachers, and friends. Serve, love, and value others. Seek to honor and love God. Strive to stand out even if you are standing alone. Be “the good class.”

The Distinguished Alumni Award, presented each year during the ceremony, recognizes and honors alumi who have represented Westminster’s mission and core values in their work, in the lives, and in their communities. Keith Hearon ’05 was this year’s Distinguished Alumni Award winner. He shared a personal story about  creativity, arrogance, humility, more creativity, and determination as he moved from college to graduate school to founding a company. He repeatedly found that his 13 years at Westminster shaped effectively every area of his life, personal, professional, and spiritual. He is now the co-owner of a multi-million dollar company, Poly6, with a new product he invented called Halcyon, a name inspired by his time as a student of Randall Nichols.

“Westminster taught me to compete, to communicate, to fight, to compromise, to win, to lose, and most importantly, to learn….I crafted my Ph.D. dissertation [at MIT] dedication as follows:

  • To my parents, Mike and Sandra Hearon, who inspire me to dream
  • To the faculty at Westminster Schools of Augusta, who taught me how to learn
  • To refinement through failure and the pursuit of perfection

Wrapped into this dedication language are three principles that I live by:

(1)   To think beyond what the world believes to be possible
(2)   To diligently acquire new knowledge throughout one’s life
(3)   To acknowledge human limitation in the face of the inevitable perfection that gave rise to our universe.

I firmly believe that we each have a chance to shape our futures, one decision at a time.   I believe it is our duty and our mandated stewardship to will a better world into existence, to create what needs to be created and to reject the idea of an unacceptable tomorrow.”

Photo Gallery

Graduation 2018


100% of Class of 2018 Attending College

The Class of 2018 is no exception when it comes to college acceptances and the success our graduates achieve as a result of their hard work and dedication. All of our graduates are prepared both academically and spiritually for the challenges ahead after they leave Westminster due to the strong academics and a firm foundation of Christian values. We are truly blessed not only with the Class of 2018 but also with our entire community of students and supporters, all striving to live extraordinary lives for Jesus Christ.

Congratulations Class of 2018!  We are so proud of you and wish you great success in the days and years ahead. Here are the places they will go next!

Perry White Barinowski II Augusta University

Mary Brooks Cain University of North Georgia

Heston Herbert Caride Georgia State University

Alyssa Souvanchan Carrad Georgia College

Auvia Elizabeth Carter Mercer University

Caleb Shaw Case Samford University

Elizabeth Ann Cave Georgia College

Ken Chen Syracuse University

Wanzhao Cheng New York University

Ashley Brooke Davis Georgia College

Kylie Jordan Duckworth University of Tennessee, Knoxville

Michael Juergen Dukes Augusta University

Noah Evan Dyer Augusta University

Bailey Trent Edmonds Augusta University

Blase Lenwood Emerson Oxford College of Emory University

Katherine Bell Fulcher University of Georgia

Anne Elise Garrison Chapman University

John Christian Gaylor IV Georgia College

Yuru Ge  New York University

Abigail Kathryn Glass Savannah College of Art and Design

Elizabeth Williams Inman Georgia Southern University

Larkin Ellis Ison III Princeton University

Abigayle Elizabeth Kelley Belmont Abbey College

Jewitt Scott Kitchens Jr Georgia Southern University

Elizabeth Kathleen Ruth Lynch  University of Georgia

Hannah Shay Mayo University of South Carolina, Aiken

Luke Thomas McCartney University of Georgia

Cale Creighton McLarnon Southern Wesleyan University

Daniel Mark Newton University of Georgia

Virginia Blake Nichols Winthrop University

Savannah Lynn O’Leary Georgia State University

Mackenzie Bennett Odom Charleston Southern University

Benjamin Steven Oldham The King’s College

Caroline Rebekah Paulk University of Georgia

Emma Caroline Pearson Georgia State University

Charis Anne Puckett University of Georgia

Aubrey Anise Reynolds Georgia College

Brandon Michael Shiley Anderson University-SC

Mary Elizabeth Sizemore Augusta University

Brandon Michael Smith Southern Wesleyan University

Lauren Kaylee Spencer Samford University

Caroline Elizabeth Vickery Furman University

Emmaline Gray Waller The King’s College

Bobbi Erin Wardwell Shorter University

Mary Claire Williford University of Georgia

Yuning Xia  University of Rochester

Keqin Yan  University of California, Los Angeles

Lizette Marie Zayas Pace University, Westchester Campus

Shiyu Zhang Boston University

 


Boys Soccer Clinches 5th State Title

Congratulations to our Boys Varsity Soccer team for winning their 5th consecutive state championship title on Saturday, May 19. They defeated Frederica with a score of 1-0 thanks to a goal scored in the first half by Thomas Drake.

This is Coach Freace’s 9th state championship win and his last during his 17 year career as Westminster’s coach. He will be moving this summer for a new position with the Charlotte Eagles as part of the Missionary Athletes International in Charlotte, North Carolina.

Soccer in the Media


Westminster Announces Valedictorian & Salutatorian

Westminster Schools of Augusta has named Caroline Vickery as valedictorian and Kylie Duckworth as salutatorian for the Class of 2018.

Caroline, the daughter of Christopher and Julie Vickery of Augusta, is a Westminster Graduate with Distinction and a member of the National Honor Society and Beta Club. She is also a National Merit semifinalist. She will attend Furman University in the fall. Her plan is to major in Sustainability Science and eventually work for a company where she can help them operate and source their products in a more sustainable manner.

Kylie, the daughter of Steven and Lisa Duckworth of Martinez, is also a Westminster Graduate with Distinction, a member of the National Honor Society and Beta Club, and a National Merit commended student. In addition she has been a member of the Varsity Tennis team for four years and has won the GISA State Singles Championship title during her sophomore and senior years as well as led the team to a GISA State Team Championship title three years in a row. She also was awarded the prestigious Morris C. Johnson Academic-Athlete Award and is one of an elite few who are recognized each year with this award by the GISA for excelling academically in the classroom, as well as in athletics.

In the fall of 2017 she signed a letter of intent to play tennis at the University of Tennessee. She plans to major in Biological Sciences with a concentration in Biochemistry, Cellular and Molecular Biology and hopes to attend medical school.

Both Caroline and Kylie have each been in attendance at Westminster for 14 years, with their first year of enrollment in 2004.

“It feels almost surreal,” said Kylie, about being named salutatorian. “After 14 years, I never would have expected to end it on such a high note.”

Upon learning she would be valedictorian, Caroline said, “Being named valedictorian was something I aspired to achieve, so now that the day has finally come, I am honored and humbled…The Lord blessed me during my time at Westminster with academic success, and I pray that I have honored Him well with that gift because it is all by Him and through Him.”

They will each deliver a speech to their classmates during Westminster’s 35th Commencement Ceremony on Friday, May 25, at 10 a.m. at Warren Baptist Church.


End of Year Middle School Awards & Promotion

On Thursday, May 17, we celebrated the academic achievements of our students in grades 6-8 in front of faculty, staff, and families, followed by a ceremony to honor the 8th graders and their completion of Middle School.  Congratulations to all of our students for a great school year and especially to those who were recognized with individual awards. We want to send out a special congrats to the soon-to-be-freshmen in high school and wish you great success in the next four years.

See photos

The following awards were presented:

BIBLE

6th Bible – Mr. Evan English

  • Highest Average: Vee Merry
  • Teacher’s  Award for Most Engaged: Riley Roach
  • Teacher’s  Award for Most Engaged: Henry Campbell

7th Bible – Mr. Evan English

  • Highest Average: Eli Daniel
  • Teacher’s Award for Most Engaged: Creed Barrett
  • Teacher’s Award for Most Inquisitive: Alden Baker

8th Bible – Mr. Steve Ackley, Mr. Evan English, Mr. Mike Greiner

  • New Testament Letters Highest Average: Brad Joiner
  • New Testament Letters  Teacher’s Award for Most Engaged: Jack Tabb
  • New Testament Letters  Teacher’s Award for Most Engaged: Logan Gamlin
  • New Testament Letters  Teacher’s Award for Most Engaged: Rachel Goodell
  • Finance Highest Average: Abby Almodovar
  • Finance  Teacher’s Award Most Consistent: Harrison Rucker
  • Finance Teacher’s Award for Most Enthusiastic:  Josh Oldham
  • Finance Teacher’s Award for Most Knowledgeable:  Liam Banks
  • Apologetics Highest Average: Lily Hartenburg
  • Apologetics  Teacher’s Award Best Critical Thinker:  Liam Banks
  • Apologetics Teacher’s Award for Most Enthusiastic:  Jack Tabb
  • Apologetics Teacher’s Award for Most Engaged:  Brooke Best

COMPUTER

MS Computer Science – Mr. Craig Ham

  • Keyboarding Highest Average: Cecilia Aitken
  • 1st Semester  Keyboarding Teacher’s Award for Consistent Results:  Abigail Knight
  • 2nd Semester Keyboarding Teacher’s Award for Extreme Thoroughness:  Rachel Ball
  • Cyber Concepts Highest Average:  Jacob Stone
  • 1st Semester   Cyber  Teacher’s Award for Unbridled Enthusiasm:  Myles Davis
  • 2nd Semester Cyber Teacher’s Eager to Try Award for:  Chapman Murphey
  • Coding Concepts Highest Average: Will Puckett
  • 1st trimester Coding Concepts Teacher’s Award for  Focused Mastery: Robert Voegtlen
  • 2nd trimester Coding Concepts Teacher’s Award for  Relentless Pursuit: Lily Hartenburg
  • 3rd trimester Coding Concepts Teacher’s Award for Going Above and Beyond: Eli Scott

ENGLISH

6th English – Mrs. Caki May

 

  • English Highest Average:  Rachel Ball
  • Teacher’s Award for Excellence in English: Cassie Joiner
  • Teacher’s Award for Love of Literature: Mack Whitcomb

7th English – Mrs. Caki May

  • English Highest Average: Eli Daniel
  • Teacher’s Award for Vocabulary Enthusiast: Jack Massey
  • Teacher’s Award for Excellence in Writing: Abby Wells

8th English – Mrs. Cindy Bramhall

  • Highest Average: Eli Scott
  • Teacher’s Award for Excellence in Writing:  Abby Almodovar
  • Teacher’s Award for Leadership:  Logan Gamlin
  • Teacher’s Award for Most Reflective:  Brooke Best

FINE ARTS

6th Art – Mrs. Vivian Hornsby

  • Teacher’s Award for  Most Creative: Abigail Knight
  • Teacher’s Award for Most Unique: Alex Nunziato
  • Teacher’s Art Angel Award:  Adam Lippe

7th Art – Mrs. Vivian Hornsby

  • Teacher’s Most Creative: Bethany Williams
  • Teacher’s Award for Diligence:  Jacob Stone
  • Teacher’s Award for Art Leadership:  Abby Wells

8th Art – Mrs. Vivian Hornsby

  • Teacher’s Award for Most Creative: Brooke Best
  • Teacher’s Award Most Teachable: Eli Scott

Chorus – Mrs.  Mary Hudson

  • 6th Chorus Award for Outstanding Musician:  Abigail Knight
  • 6th Chorus Award for Most Engaged: Caroline Tisdale
  • 7th & 8th Chorus Award for Leadership:  Chelsey Hawkins
  • 7th & 8th   Chorus Award for Most Diligent Musician:  Taylor Ingraham

MS Band – Mr. Tommy Brinson

  • 6th Band Award for  Most Outstanding Musician: Eli Andrews
  • 6th Band Director’s Award: Adam Lippe
  • 7th & 8th   Band Award for Most Outstanding Musician: Jack Tabb
  • 7th & 8th   Band Director’s Award:  Joseph Puetz

Drama & Speech – Mr. Paul Owen

  • 6th Drama Teacher’s Award for Most Dramatic:  Cable Best
  • 6th Drama Teacher’s Award for Comedy: Arden Pantsari  
  • 6th Drama Teacher’s Award for Creativity:  Mikkel Palmer
  • 7th Speech Highest Average:  Dylan Pryor
  • 7th Speech Teacher’s Award for Debate:  Abby Wells
  • 7th Speech Teacher’s Award for Debate: Eli Daniel
  • 8th Drama Teacher’s Award for Most Dramatic:  Jason Tan

FOREIGN LANGUAGE

7th Foreign Language Prep – Mrs. Cindy Bramhall

  • Highest Average: Christopher Hernandez
  • Teacher’s Award for Most Diligent: Samantha Owen
  • Teacher’s Award for Most Conscientious: Molly Hanna

8th Pre-Spanish – Mrs. Kendra Sue Finch

  • Highest Average: Dez O’Quinn
  • Teacher’s Award for Most Diligent: Molly Hughes

French 1 – Mrs. Jordan Lambert

  • Highest Average:  Claire Peacock
  • Teacher’s award for Enthusiasm: Connor Lutz

On the National French Exam, Brooke Best and Claire Peacock both earned bronze medals and placed 10th in the State and 11th in the Nation.

Spanish 1 – Mrs. Stephanie Waldecker

  • Highest Average: Abby Almodovar
  • Teacher’s Award for Diligence:  Lillian Hornsby

On the National Spanish Exam, Abby Almodovar–scored 2nd in state and in the top 2% in the nation.

Latin 1 – Mrs. Cindy Bramhall

  • Highest Average:  Brad Joiner
  • Superstar Award: Eli Scott

This spring, 140,000 students around the world took the National Latin exam.  Only 526 students, or less than one percent, made a perfect score on that exam.  Two of these students are from Westminster, Brad Joiner and Eli Scott.

HISTORY

6th World Civilizations  – Mr. Brad Joiner

  • Highest Average: Vee Merry
  • Teacher’s Award for Excellence in History: Rader Ketterman
  • Teacher’s Award for Diligence:  Alex Nunziato

7th World Cultures – Mrs. Tracy Lutz and Mrs. Mary Hudson

  • Highest Average: Eli Daniel
  • Teacher’s Fact Checker Award: Dylan Pryor
  • Teacher’s Award for Most Conscientious:  Molly Hanna

8th U.S. History – Mr. Brad Joiner

  • Highest Average: Brad Joiner
  • Teacher’s Award for Enthusiasm:  Jack Tabb
  • Teacher’s Award for Diligence:  Claire Peacock
  • Teacher’s Award for Diligence:  Lily Hartenburg

MATHEMATICS

6th Math Foundations – Mr. Nello Thomas

  • Highest Average: Cable Best
  • Teacher’s Award for Best Critical Thinker:  Eli Andrews
  • Teacher’s Award for Best Critical Thinker:  Cassie Joiner

7th Pre-Algebra – Mr. Nello Thomas

  • Highest Average: Eli Daniel
  • Teacher’s Award for Best Critical Thinker:  Creed Barrett
  • Teacher’s Award for Best Critical Thinker:  Christopher Hernandez

8th Coordinate Algebra – Mrs. Amy Shillingsburg

  • Highest Average: Natalie Benson
  • Teacher’s High Achiever Award: Lily Hartenburg
  • Teacher’s Award for Best Critical Thinker: Logan Gamlin

8th Honors Algebra – Mrs. Amy Shillingsburg

  • Highest Average: Eli Scott
  • Teacher’s Award for Consistent Pursuit of Excellence: Katelyn Dawkins

PHYSICAL EDUCATION

Teacher’s Award for Participation / Appreciation for Fitness

  • 6th: Rader Ketterman and Lilly Bryan
  • 7th: Tyler Abercrombie and Anna Bray Franks
  • 8th: Harrison Rucker  and Olivia Johnson

SCIENCE

6th Life Science – Mrs. Ashley Shaw

  • Highest Average: Vee Merry
  • Teacher’s Award for Most Curious Scientist:  Mikkel Palmer
  • Teacher’s Award for Most Enthusiastic Scientist:  Riley Roach

7th Earth Science – Mr. Mike Greiner

  • Highest Average:  Allen Grinalds
  • Teacher’s Science Enthusiast Award: Dylan Pryor
  • Teacher’s Award for Most Conscientious:  Creed Barrett  

8th Physical Science  – Ashley Shaw

  • Highest Average: Brooke Best
  • Teacher’s Award for Most Diligent Scientist:  Madeleine Freace
  • Teacher’s Award for Most Enthusiastic Scientist  Robert Voeglten
  • Teacher’s Award for  Science Class MVP: Harrison Rucker

Duke TIP Program Recognition
Tyler Abercrombie, Will Brigham, Eli Daniel, Emily Farr, Kate Fruitticher, Allen Grinalds, Molly Hanna, Christopher Hernandez, Brooks Johnson, Leah McReynolds, Dylan Pryor, Jacob Stone, Abby Wells*, Jack West, Bethany Williams

*Qualified for state recognition, by scoring at or above the national average of recent high school graduates on at least one part of the SAT or ACT.

National Myth Exam
Silver Medal: Lily Hartenburg
Gold Medal: Madeleine Freace

Augusta University 2018 Young Writers Contest
Tied for First, MS Short Story Content, “Out to Sea”: Arden Pantsari
Third Place, MS Poetry Contest, “Fathoms”: Vee Merry

Bebras Algorithmic Thinking Challenge
Cassie Joiner, James Kassner, Eli Andrews, Caleb Franks, Mikkel Palmer, Henry Campbell, Cable Best Jr, Reese Brooks, Rader Ketterman, Seth Lindman, Eli Scott, Abby Almodovar, Paul Kassner, Rachel Goodell, Brad Joiner Jr., Lillian Hornsby

Westminster National Geography Bee
Brad Joiner

Westminster Literary Magazine Writing Contest
Abby Almodovar

Faculty Awards
6th: Mack Whitcomb & Hannah Case
7th: Creed Barrett & Molly Hanna
8th: Logan Gamlin & Katelyn Dawkins

Rosemary Lester Memorial Scholarship
Eli Scott


Fine Arts Night of Celebration

On Tuesday, May 8, Middle and Upper School students and families came together for a night to celebrate the visual, performing, and literary arts at Westminster.  The evening began with a concert with vocal and band performances by both Middle and Upper School students followed by a reception in Knox Hall that included a display of artwork by this year’s AP artists, Emmaline Waller, Savannah O’Leary, and Anne Elise Garrison. Everyone was encouraged to also check out the new art installation on the second floor with artwork by former AP art students. The installation is one of the many gifts provided by Friends of Fine Arts (FOFA), a group of parents who support the arts at Westminster.

Following the reception, awards were presented to students in all areas of the arts, along with a special tribute to Ms. Mary Donnan Heppert, who is retiring this year after teaching art in the Lower School for 29 years.

Along with the individual student awards, 2017-2018 highlights include the following:

  • One Act Play placed 2nd at Region and 3rd at State
  • Debate finished in the top 4 at State
  • Literary team placed 2nd at Region and 3rd at State
  • Savannah O’Leary won a National Silver Medal through the Scholastics Art and Writing Awards.  This is the highest award ever received by an art student at Westminster.
  • Three Best in Show ribbons at the Georgia Carolina State Fair

The following students were recognized and/or received awards:

Visual Art

  • GEORGIA CAROLINA STATE FAIR: ART AWARDS
    Middle School:
    Anna Ruth Owen*, Cassie Joiner, Audrey Millar. Eli Scott, Abby Wells*
    Upper School: Emmaline Waller, Caroline Vickery, Sarah Banta*, Micah Franklin, Thea Fernandez, Anne Elise Garrison, Charis Puckett
    Alumni: Grace Halverson* ’11*Also won Best in Show
  • AGNES MARKWALTER YOUTH COMPETITION
    Participants:  Christopher Hernandez, Leah McReynolds, Abby Wells, Savannah O’Leary, Ashleigh Currier, Micah Franklin
    Merit Award: Abby Wells & Micah Franklin
    3rd Place: Savannah O’Leary
  • MEMORY PROJECT PARTICIPANTS
    Ruth Ann Case, Luke McCartney, Charis Puckett, Anne Elise Garrison, Emma Pearson, Micah Franklin, Thea Fernandez, Olivia Wahl, Sarah Banta
  • SCHOLASTIC ART AND WRITING AWARDS
    Honorable Mention:  Talley Campbell, Anne Elise Garrison, Abby Glass, Emmaline Waller
    Silver Key (Regional Recognition): Emmaline Waller (2), Micah Franklin
    Gold Key (Regional Recognition): Savannah O’Leary
    Silver Medal (National Recognition): Savannah O’Leary

Literary Arts

  • DEBATE & PUBLIC SPEAKING
    National Speech & Debate Association (NSDA)
    Degrees of Excellence or higher: 
    John Gaylor, Ellie Lynch
    All-State Speaker Award: John McCraith, Sydney Buchanan, Susan Yan
    Merit Degree: Jordan Carlie, Ashleigh Currier, Michelle Iwama, Reese Kelly, Stephen Reams, Sydney Roseman, Matt Ross, Olivia Wahl, Nan Woodward, John McCraith, India Wahl
    Honor Degree: Cara Chiswell, Hannah Daniel, Maya Davis, Gini Blake Nichols, Benjamin Bayliss, Kylie Smith, India Wahl, Sam Williamson, Jack Williford
    Distinction: Ellie Lynch

  • LITERARY TEAM (REGION AND STATE)
    1st at Region/1st at State: Maya Davis and India Wahl for Duo Interpretation
    1st at Region/1st at State: Alyssa Carrad for Spelling
    1st at Region/2nd at State: Kylie Duckworth for Rhetorical Analysis Essay
    1st at Region/3rd at State:  Eliza Epps for Impromptu Speaking
    1st at Region (DNP at state); Cara Chiswell for Humorous Interpretation
    2nd at Region/4th at State:  Caroline Vickery for Personal Essay

  • LITERARY MAGAZINE: INSCRIPTIONS
    Editors: 
    Alyssa Carrad, Bailey Edmonds, Cara Chiswell, Wels Donaldson, Kylie Duckworth, Sarah Margaret Farr, Savannah O’Leary, Erica Swierski, Mary Claire Williford
    3x Winner Middle School Writing Contest: Abby Almodovar

Performing Arts

  • CHORUS
    Sixth Grade Statewide Honor Chorus: Riley Roach, Audrey Millar, Alli Roseman, & Abigail Knight
    District Honor Chorus: Kenley Hanna, Abigail Owen, Abby Wells, Christina Brown, Avelina Lee, Kayla Kucela, & Mary Grace Apostol
    Allstate Chorus: Luke Yarid
  • DRAMA
    Best Techies: Mary Cain, Emmaline Waller, Hannah Mayo, Genevieve Waller

    “The Internet is Distracting”
    Best Performer: Samantha & Abigail Owen

    “Pippin”
    Best Supporting Actress, Georgia Theatre Conference: Eliza Epp
    2nd Place Region, 3rd at State
    Best Performer Region: Judah Owen
    Best Performer State: Eliza Epps, Jack Williford
    Outstanding Chorus Member: Gini Blake Nichols, Cara Chiswell
    Best Supporting Actress: Role of “Fastrada” Charis Puckett
    Best Supporting Actor: Role of “King Charlemagne” Jack Williford
    Best Actress: Role of “Catherine” Eliza Epps
    Best Actor: Role of “Pippin” Judah Owen

    “Mary Poppins”
    Outstanding Chorus Member: Gini Blake Nichols, Marisol Zayas, India Wahl
    Best Supporting Actress: Role of “Miss Lark and Miss Andrew” Emma Pearson
    Best Supporting Actor:  Role of “George Banks” Micah Franklin
    Best Actress: Role of “Mary Poppins” Selah Owen
    Best Actor:  Role of “Bert” Judah Owen

  • INTERNATIONAL THESPIAN SOCIETY
    Charis Puckett, Emma Pearson, Gini Blake Nichols, Ellie Lynch, Savannah O’Leary, Aubrey Reynolds, Hannah Mayo

Westminster Fine Arts Plaque Awards

Art Spirit Award: Anne Elise Garrison
Excellence in Forensics Award: Ellie Lynch
Excellence in Technical Theatre: Savannah O’Leary, Aubrey Reynolds
Excellence in Theatre: Gini Blake Nichols
Excellence in Fine Arts: Charis Puckett

 Photo Galleries

Fine Arts Awards 2018

MS & US Spring Concert 2018